Česká hudební rada -- Czech Music Council

Evropská Hudební Rada


Účast v mezinárodním projektu AEC Polifonia

Dear members of the EMC,

the European Association of Conservatoires (AEC) is carrying out the Polifonia project in which the EMC is represented as a partner in the working group "Lifelong Learning: educating for entrepreneurship" by Helena Maffli.

The group wishes to collect examples of good practice from all over the EU with a strong and original artistic vision and an innovative, collaborative, interdisciplinary approach. The musicians should demonstrate flexibility, strong social skills, and knowledge of business, language, analytical, managerial, and networking skills. Please find attached a letter from Gretchen Amussen, working group leader describing the expectation on the projects in more detail.

If your organisation or one of your members can provide such a good example, we would like to ask you to get back directly to Gretchen Amussen GAmussen@cnsmdp.fr.

If you have any further questions, please do not hesitate to get back to me.

Thank you very much for your help!
With kind regards
Simone Dudt

...čtěte víceRůzné


HistorieVíce na emc-imc.org.

Na stránkách EHR lze najít:
Odkaz na Koncepci o ochraně a propagaci kulturní diversity, která byla přijata na Generální konferenci UNESCO 20.10.2005.
rozpočet programu Culture 2007 a příspěvek expertů EHR a MHR k jeho navýšení na 600 milionů EUR pro období 2007-13
doporučení projektu EFMET pro Culture 2007 v oblasti hudební výchovy
ohlášení valné hromady EHR na 22.-24.4.2006 v Molmo ve Švédsku. Přidružená konference bude mít téma: Hudba-mladí-kulturní rozmanitost.


Česká hudební rada© Copyright Česká hudební rada | Created by CSC s.r.o. | valid XHTML, CSS || zpět | nahoru

hosted by nipax.cz, created by CSC s.r.o.